Rata de infectare cu noul coronavirus zero în 40 de localități

Rata de infectare cu noul coronavirus zero în 40 de localități
În Teleorman
40 de localităţi din județul Teleorman cu rata de infectare cu noul coronavirus zero, iar alte 15 comune au câte un singur caz de COVID-19, în ultimele două săptămâni.
432 de teleormăneni, dintre care 26 de copii și tineri cu vârsta de până la 19 ani, au aflat, în ultimele 14 zile, că sunt infectați cu noul coronavirus, conform cifrelor oficiale, iar rata de incidență la nivelul județului era de 1.20, vineri, 26 februarie.
Conform datelor furnizate, vineri, de Prefectura Teleorman, în numai două dintre localitățile rurale din județ rata de infectare cu COVID-19 a depășit trei cazuri la mia de locuitori, respectiv Călinești (3.83) și Necșești (5.42).
Alexandria înregistrează o rată a incidenței de 1.63 cazuri la mia de locuitori, Turnu Măgurele o rată de 5.16, iar Roșiori de Vede o rată de 0.83 cazuri la mia de locuitori.
Orașele Videle și Zimnicea înregistrează rate ale incidenței de infectare cu noul coronavirus de 0.44, respectiv 0.77 cazuri la mia de locuitori.
Sursa: Realitatea de Teleorman
Citește și:
- 07:52 - De ce anvelopele All Season nu sunt bune pe zăpadă
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Teleorman și pe Google News





_4f88515c25_a3b9209761.webp)





