Advertising
Autoritățile alexăndrene predau Piața Centrală la CNI
16 ian. 2019, 13:19

piata-centrala-din-Alexandria
Articol scris de Scris de Vasilescu Monica
Primăria Alexandria, prin Consiliul local Alexandria, a decis să modernizeze Piața Centrală. În acest sens, au făcut un proiect de hotărâre prin care să predea amplasamentul din centrul orașului către Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, la Compania Națională de Investiții (CNI), în vederea executării obiectivului de investiții ,,Reabilitare, amenajare și extindere Piața Agroalimentară, municipiul Alexandria, județul Teleorman”.
Conform expunerii de motive a proiectului, ”în momentul de față, imobilul respectiv prezintă degradări, în mare parte cauzate de acțiunile factorilor climatici, uzurii normale a clădirilor și întreținerii necorespunzătoare a acestora. Toate aceste deficiențe de natură fizică au repercursiuni și în activitatea ce se desfășoară în clădirile acestui imobil. Atât deficiențele de natură fizică, cât și cele de natură tehnică, împreună cu lipsa fondurilor alocate au condus la desfășurarea activității de comerț în condiții improprii sau au determinat lipsa desfacerii și comercializării unor produse agroalimentare dorite de cetățeni (pește, lapte și produse din lapte, etc.), de aceea considerăm necesară realizarea investiției propuse. Pentru realizarea obiectivului de investiții propus, UAT Municipiul Alexandria nu dispune de fondurile necesare, bugetul local fiind insuficient, dar poate beneficia de finanțare prin Programul Național de Construcții de Interes Public, care se derulează la Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice prin Compania Națională de Investiții CNI-S.A. Din această perspectivă considerăm că investiția propusă este oportună”. Sigur că investiția este oportună dacă este făcută pe banii altora, că ai noștri, ai municipiului, se duc în conturile finilor și ale altor cumetrii, nu pe consolidări necesare de infrastructură...
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:53 - Daniel Zamfir cere renunțarea la ROBOR după amenda uriașă primită de bănci
- 18:41 - Alertă în Topalu! Intervenție de urgență după ce o persoană ar fi dispărut în lac
- 16:02 - Programul negocierilor lui Eugen Tomac pentru formarea noului guvern. Întâlniri decisive cu PNL, USR și PSD
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Teleorman și pe Google News














