Magistrat, mesaj direct pentru Nicușor Dan: „Ajunge cu jocurile politice la numirea șefilor din parchete

Magistrat, mesaj direct pentru Nicușor Dan: „Ajunge cu jocurile politice la numirea șefilor din parchete
Un magistrat prezent la discuțiile organizate de Nicușor Dan la Cotroceni a criticat dur intervenția politicului în numirea șefilor din parchete.
Un magistrat prezent la discuțiile organizate de Nicușor Dan la Cotroceni a criticat dur intervenția politicului în numirea șefilor din parchete. Mesajul, transmis public, a vizat direct modul în care sunt alese conducerile marilor instituții din justiție.
Magistratul a afirmat că nu mai sunt necesare întrebări despre lipsa concursurilor pentru funcțiile de conducere, cât timp numele viitorilor șefi sunt stabilite dinainte. Acesta a spus că situația actuală de la Parchetul General și DNA a fost previzibilă, deoarece „se știa cine o să fie”.
În fața președintelui, magistratul a explicat că lipsa competiției reale descurajează participarea procurorilor la concursuri, întrucât procedurile sunt percepute ca fiind deja decise. „De ce să concureze, dacă se știe cine va fi acolo?”, a întrebat el.
Acesta a avertizat că mandatele unor șefi de parchete se apropie de final și susține că există deja „mișcări de trupe”, cu persoane care sunt considerate favorite pentru preluarea funcțiilor.
Intervenția a avut loc în contextul în care Nicușor Dan a discutat în trecut despre influența pe care un președinte o poate avea asupra justiției, declarație amintită și la întâlnirea de la Cotroceni.
Citește și:
- 21:11 - Ana Maria Păcuraru, membră a Overseas Press Club of America - recunoaștere internațională pentru jurnalismul românesc
- 19:50 - Trump ridică tonul la adresa Iranului: „Îi vom lovi foarte dur dacă nu semnează acordul”
- 19:06 - Daniel Băluță dezminte falsurile grosolane privind otrăvirea lui. ”Nu cred că Anca Alexandrescu a fost implicată. Nu mi-aș permite niciodată să acuz familia Realitatea”
- 16:38 - Sorin Grindeanu explodează după atacurile din coaliție: „Asistăm la o mascaradă! Se poate și fără voi. Toți plecați acasă”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Teleorman și pe Google News













