Turris Oltul Turnu Măgurele a pierdut dramatic meciul din șaisprezecimile Cupei României împotriva echipei de primă ligă, Academica Clinceni. Formația din Teleorman a fost mult mai bună, dar în final a pierdut cu scorul de 2-3.

Prima înfrângere din acest sezon pentru Turris Oltul Turnu Măgurele. Înfrângerea a venit în șaisprezecimile Cupei României împotriva echipei de primă ligă, Academica Clinceni.

Deși turnenii au început meciul foarte bine, cu doar 5 minute înainte de pauză oaspeții au deschis scorul prin Robert Ion.

În repriza secundă gazdele au atacat fără oprire. În cele din urmă, în minutul 63 a venit și egalarea. Paul Pațurcă a executat extraordinar lovitura de la 11 metri.

Egalitatea s-a menținut doar 15 minute și asta pentru că, în minutul 78, arbitrul acordă extrem de ușor penalty pentru Academica Clinceni. Bogdan Barbu înscrie pentru 1-2. Demoralizați turnenii au mai încasat un gol în minutul 84. Meciul nu s-a încheiat așa. Pe final de partidă Turris a redus din diferență prin Sergiu Negruț.

Rezultate și marcatori șaisprezecimile Cupei României

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3 (P. Păturcă 63, S. Negruț 90+1 / R. Ion 38, B. Barbu 78, J. Deretti 84)

U Craiova 1948 – Universitatea Cluj 2-3 ( Bălan 6, 14 / Telcean 41, Miranda 51, 95)

Flacăra Horezu – Astra Giurgiu 0-2 (V. Gheorghe 44, G. Ajayi 83)

Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaş 2-1 ( D. Dudu 41, R. Martin 44 / S. Buș 8)

UTA – Dinamo București 1-3. (R. F. Moise 19 / Moldoveanu 13, Nistor 58, Neicuțescu 82)

Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0 (Grăjdan 45+1)

Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3 (E. Nica 2, Bari 53 / D. Benzar 17, C. Țîră 43, 60).

Articolul precedentDouă case au luat foc din cauza improvizaţiilor făcute la instalaţiile electrice
Articolul următorFostul consilier al lui Gâdea ajunge la DNA, la solicitarea ANI