Partidele politice din Teleorman încalcă legea afișajului electoral

bej
Majoritatea partidelor politice din Teleorman încalcă regulile afișajului electoral. Potrivit Biroului Electoral Județean, PSD, PNL, PMP și Alianța "Un om" au lipit mai mult de un afiș pe panourile special dedicate campaniei electorale.
În urma unei sesizări depuse la Biroul Electoral Județean Teleorman, pe 25 octombrie a avut loc o ședință în care s-a dezbătut problema încălcării de către partidele politice a regulilor privitoare la afișajul electoral. Conform, sesizării, atât PSD, cât și PNL, PMP și Alianța “UN OM” au afișat mai mult de un afiș electoral pe panourile special amenajate în acest scop în municipiul Alexandria.Solicitantul, pe numele său Mihai Mihail, a atașat sesizării sale și fotografii, care arătau numărul de afișe electorale amplasate pe panouri. Astfel, pe un singur panou de afișaj din Alexandria, PSD, PNL, PMP și Alianța “UN OM” au afișat mai mult de 1 afiș, așa cum prevede legea 370/2004. În consecință, Biroul Electoral Județean, care veghează la respectarea regulilor de campanie electorală urmează să dispună îndepărtarea afișelor electorale care depășesc numărul prevăzut de lege din locurile indicate.
Citește și:
- 19:49 - Trump explodează după negocierile cu Iranul: „Acordul despre care vorbesc ei este o minciună”
- 18:52 - USR respinge susținerea Guvernului Eugen Tomac și propune revenirea la o formulă politică fără PSD
- 16:40 - Ilie Bolojan, despre o nouă nominalizare la Palatul Victoria: „Decizia va fi luată în partid”
- 15:14 - Ilie Bolojan explică de ce PNL a refuzat Guvernul Tomac: „Este o formulă de tip paravan care scuteşte PSD”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Teleorman și pe Google News























