Marea noastră gaze poartă / Noi le dăm la altă poartă
17 mar. 2020, 17:11
Actualizat: 17 mar. 2020, 17:11

Marea noastră gaze poartă / Noi le dăm la altă poartă
Articol scris de Scris de Realitatea de Teleorman
România și Ungaria consumă aproximativ aceeași contitate de gaze naturale
România și Ungaria consumă aproximativ aceeași contitate de gaze naturale
- În anul 2019, conform estimărilor FMI („World Economic Outlook Database, 2019”. IMF.org. International Monetary Fund), Ungaria a avut un PIB (cifre comparabile) de 332 miliarde de dolari SUA. În același an, România a fost o economie cu un PIB de 546 miliarde de dolari SUA. Adică cu 64% mai mare decât economia maghiară.
- Cu toate acestea, consumul anual de gaze al Ungariei a fost de 9,6 miliarde mc, iar al României de de 10,5 miliarde mc. 10% în plus a fost consumul nostru față de cel al maghiarilor.
- Rata de penetrare a deistribuției de gaze în Ungaria este de 95%, iar în România de sub 40%
Cui a dat România gazele de la Marea Neagră, CITEȘTE AICI
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 19:34 - România: făină ieftină, pâine scumpă. De ce produsele de bază costă mai mult decât în Spania sau Italia
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Teleorman și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)









