CSM Alexandria a pierdut locul de lider în Liga 3, seria 3. Formația din reședința județului Teleorman s-a împiedicat pentru a doua oară în acest sezon și a coborât tocmai pe locul 5.

Echipa a doua a Universității Craiova a reușit să producă surpriza etapei învingând liderul, CSM Alexandria cu scorul de 2 la 0. Deși pornea ca favorită în meciul din deplasare împotriva Universității Craiova 2, echipa alexăndreană nu s-a regăsit. Oltenii au presat mai mult, iar primul gol a venit în minutul 37 prin reușita lui Robert Petre.

Nici după pauză jocul echipei din Teleorman nu a fost mai bun. Spre finalul partidei alexăndrenii au dat semne de revenire, dar au fost prinși pe contră și Adrian Juncu a majorat scorul pentru gazde.

În urma acestei înfrângeri, CSM Alexandria a pierdut poziția de lider. Mai mult, echipa din Alexandria a coborât până pe poziția a 5-a, la 3 lungimi de Slatina și Flacăra Moreni.

Rezultate și marcatori, etapa a 7-a

Universitatea Craiova 2 – CSM Alexandria – 2-0 – Robert Petre (37), Adrian Juncu (90)

Olimpic Cetate Râşnov – Sporting Roşiori – 3-0 – Sorin Strătilă (45), Andrei Lascu (60, 87)

CSM Slatina – CS Blejoi – 2-0 – Alexandru Capătă (67), Cosmin Căpăţînă (85)
Flacăra Moreni – FC Pucioasa – 3-0 – Tiberiu Calofir (57), Andrei Iliescu (71), Florin Leţu (90+5)

FC Voluntari 2 – SR Municipal Braşov – 3-2 – Andrei Dovleac (30), Vasile Mihai (45+1), Claudiu Borţoneanu (52) / Marian Cristescu (71, 82)

CS Baloteşti – AFC Astra 2 – 2-1 – Robert Sereţeanu (84, 90+4) / Raul Gavîrliţă (20)
Unirea Bascov – Tractorul Cetate – 5-0 – Sebastian Ivan (30, 53), Iustin Dragănoaia (32), Mario Iordache (66), Cosmin Piscanu (90)

Vediţa Coloneşti – Progresul Spartac – 0-2 – Lucian Acasandrei (44), George Negoiţă (57 – autogol)