Sporting Roșiori începe să adune puncte. După un început de sezon dezastruos, echipa roșioreană dă ușoare semne de revenire. Din păcate pentru ei și adversarii direcți aflați în lupta pentru retrogradare își revin.

Sporting Roșiori revine pe ultima poziție în clasamentul Ligii a 3-a, seria 3 deși a remizat în deplasare cu Astra 2.

Partida a debutat cu roșiorenii la cârma jocului. Oaspeții au pus presiune din prima secundă, iar asta a dat roade foarte repede. În minutul 3, Sporting deschide scorul prin căpitanul Liviu Floricel. Acesta a transformat impecabil o lovitură liberă.

Gazdele s-au ”încălzit” mai greu, iar spre finalul primei reprize, reușesc să egaleze prin căpitanul lor, Gabriel Șerban. Acesta a fructificat o centrare în careul roșiorenilor.

Partea secundă a întâlnirii a debutat tot cu roșiorenii în atac. Doar ghinionul a făcut ca scorul să nu capete proporții în dreptul formației teleormănene. Sporting având două ocazii clare de a înscrie. Floricel și Hahmed nimerind bara.

Presingul a dat roade, iar echipa din Teleorman preia din nou conducerea pe tabela de marcaj. În minutul 61, Scumpu reușește să -și treacă numele pe lista marcatorilor.

Avantajul a durat mai puțin de un sfert de oră. În minutul 75, Dragoș Gheorghe înscrie golul egalizator pentru Astra 2. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar ambele echipe au ieșit de pe teren cu câte un punct.

Pentru Sporting Roșiori urmează derby-ul județului. Sâmbătă de la ora 14:00, CSM Alexandria se deplasează pe stadionul municipal din Roșiori.

Rezultate și marcatori Liga 3, seria 3

AFC Astra 2 – Sporting Roşiori – 2-2 –  Gabriel Şerban (41), Dragoş Gheorghe (75) / Liviu Floricel (2), Alexandru Scumpu (61)

CSM Alexandria – Olimpic Cetate Râşnov – 0-1 – Flavius Staicu (74)

CSM Slatina – Flacăra Moreni 5-1 Cosmin Căpăţînă (21), Marian Vlada (43), Vasile Gheorghe (47 – penalty, 88), Radu Necşulescu (69) / Florin Leţu (25)

Progresul Spartac – Tractorul Cetate – 9-0 Ciprian Stanciu (24, 74, 76), Ionuţ Tudorache (36, 41), Răzvan Milea (45), Cadolar Curt (55), Alberto Ispas (79), Giovani Petcu (89)

SR Municipal Braşov – Unirea Bascov – 0-0

FC Pucioasa – CS Baloteşti – 5-0 Vlăduţ Parghel (37, 83), Narcis Marina (80), Alexandru Iamandache (90+1), Ionel Diţâ (90+2)

CS Blejoi – Universitatea Craiova 2    2-0 Dănuţ Iancu (82), Cosmin Lambru (90)

Vediţa Coloneşti – FC Voluntari 2 – 2-1 Laurenţiu Hagiu (62 – autogol), Gheorghe Aria (70) / Alexandru Ilie (12)