Miercurea Ciuc, echipă de liga a doua, a fost eliminată din Cupa României de CSM Alexandria, formație de liga a treia. Astfel, gruparea din Teleorman a ajuns în grupele competiției, acolo unde va susține alte cinci partide.

Harghitenii au deschis scorul în minutul 42. Bărăbaș interceptează, rezistă atacului lui Neagu la 30 de metri central, avansează și pasează în dreapta pentru pătrunderea în careu a lui Balazs Csiszer, care preia și șutează din colțul careului mic la bara a doua. 1-0 pentru Miercurea Ciuc. Gazdele nu au cedat și au egalat în minutul 71, prin Robert Jerdea. S-a ajuns în prelungiri, acolo unde niciuna dintre echipe nu a punctat. CSM Alexandria a câștigat cu 4-2 la loviturile de departajare, după ce un sloven și un maghiar de la FK Miercurea Ciuc nu l-au putut învinge pe portarul advers. Formația din Teleorman este a doua din Liga 3 calificată în grupele Cupei României, după CS Ocna Mureș.

Sursă: ProSport

Articolul precedentPremierul Ciucă, veste bună pentru români: ”Prelungim compensarea prețului la carburanți”
Articolul următorA murit Alexandru Arșinel. Actorul era de câteva luni în stare gravă